Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

En yalın haliyle giriş yapacak olursak, dijital dünyada internet üzerinden gerçekleştirilen pazarlama faaliyetlerinin bütününü dijital pazarlama olarak adlandırabiliriz. Ancak dijital pazarlama, gelişen teknolojiler ve artan internet kullanımıyla birlikte bu yalın tanımdaki kadar basit kalmayıp, oldukça geniş yelpazeyi kapsayan bir çatı kavram halini almaktadır. Bu geniş yelpaze içerisinde hem çok farklı kanalların kullanılabilmesi, hem de oldukça geniş bir kitleye ulaşılabilmesi bir arada bulunmaktadır.

Öyle ki We Are Socialın hazırladığı 2018 internet kullanım verilerine  göre ülkemizde;

  • 54.33 milyon internet kullanıcısı var. Bu kitle toplam nüfusun %67 sini oluşturuyor.

  • 51.45 milyon kişi ise mobil internet kullanıcısı.

  • 51 milyon kişi aktif olarak sosyal medya kullanıyor.

  • Nüfusun %73 ü, yani 59.05 milyonu, mobil cihaz sahibi. Bunların 44 milyonu aktif olarak mobil cihazlarında sosyal medya kullanıyor.

  • Yine toplam nüfusun %43 ü internet üzerinden alışveriş yapmış. %30 u mobil cihazlarından satın alımlarını gerçekleştirmiş.

  • Ve internet kullanıcılarının %84 ü her gün internet üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştiriyor.

Tüm bu istatistiklerin de bize gösterdiği gibi dijital pazarlama faaliyetleri ile ulaşılabilecek çok geniş bir kitle mevcut. Bu noktada yoğun bir internet kullanımı olan bu kitleye doğru şekilde ulaşmayı başaran markaların rekabette bir kaç adım öne çıkacağını söylemek yanlış olmaz.

Peki, dijital pazarlamanın sizi hedef kitlenize ulaştırabilecek geniş yelpazesi içerisinde hangi farklı kanallar bulunmaktadır?

 

Dijital Pazarlama Hangi Kanalları Kapsar?

Web Sitesi

Web siteleri, dijital pazarlama kanallarının yapı taşıdır. Web siteniz ile markalarınızı tanıtır, kullanıcılar ile etkileşime girer, onların güvenleri kazanır ve karşılıklı fayda sağlanacak şekilde ilişkiler kurarsınız.

Arama Motorları

Kullanıcıların ulaşmak istedikleri bilgiye, istedikleri zaman, istedikleri yerde, istedikleri şekilde ulaşmalarını sağlayan arama motorları da dijital pazarlama için en önemli kanalların başında gelmektedir. Arama motorlarında hem organik, hem de ücretli sonuçlarda yer alarak markanızı hedef kitlenize en doğru şekilde ulaştırabilirsiniz.

Sosyal Medya

İnternet kullanımında ve internet reklamlarında en yüksek paylardan birisine sahip olan sosyal medya mecraları da dijital pazarlama faaliyetleri için kullanılacak önemli kanallardan birisidir. Sosyal medya kanallarını dijital pazarlama faaliyetlerinizde aktif olarak kullanarak farklı platformlarda, farklı özelliklere sahip, oldukça geniş kullanıcı gruplarına ulaşabilme imkanınız bulunmaktadır.

E-Mail

E-postalar, dijital pazarlama faaliyetleri içerisinde en çok özelleştirilebilen ve en hedefli kanalların başında gelmektedir. E-posta pazarlama (e-mail marketing) faaliyetleriniz ile daha önce markanızla etkileşime geçmiş kullanıcılara yönelik kişiselleştirilmiş ve yüksek hedefli dijital pazarlama stratejileri oluşturabilir, yüksek dönüşümler elde edebilirsiniz.

Bu 4 temel kanal haricinde mobil uygulamalar, sms kanalları vb. gibi pek çok farklı dijital pazarlama kanalı bulunmaktadır.

 

Varien Size Hangi Dijital Pazarlama Hizmetlerini Sunar?

Varien Digital, dijital pazarlama alanında uzman, farklı sektörlerin dinamiklerine hakim ekibi ile sizlere çok çeşitli başlıklarda işinizi büyütmeniz için destek vermektedir. Bu başlıklar;

İnternet Reklamcılığı: Varien Digital in Google AdWords, YouTube, Gmail reklamları ve Facebook - Instagram başta olmak üzere sosyal medya reklamları konusunda tecrübeli ekibi ile markanızı Google arama sonuçlarında, görüntülü reklam ağında ve sosyal medya mecralarında potansiyel müşterilerinize en uygun maliyetlerle ulaştırabilir, satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Varien olarak SEO hizmetlerimizde ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde analiz ediyor ve bu analizlerimiz doğrultusunda periyodik stratejik planlar oluşturuyoruz. Hazırlanan bu planlar dahilinde hem site içi (on-page), hem de site dışı (off-page) SEO çalışmalarınızı diğer dijital pazarlama faaliyetleriniz ile koordineli bir şekilde gerçekleştirerek web sitenizi organik arama sonuçlarında üst sıralara taşıyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi: Sosyal medya uzmanlarımız ile sektörünüzün dinamiklerini belirliyor ve işiniz için en uygun sosyal medya planını oluşturuyoruz. Oluşturulan aylık planlar dahilinde sosyal medya içeriklerinizi, paylaşım görsellerinizi özel olarak tasarlıyor ve takipçilerinize en etkili biçimde ulaşmanızı sağlıyoruz.

Web Sitesi Tasarımı ve Yazılımı: Web sitesi tasarım ve yazılım hizmetleri aslında direkt dijital pazarlama faaliyetleri olarak nitelenemez. Ancak dijital pazarlamanın temel taşı web siteleri olduğundan bu hizmetleri yüksek standartlarda almanız dijital pazarlama çalışmalarınız açısından oldukça önemli. Bu noktada Varien Digital olarak sizleri çağın dinamiklerine uygun, modern tasarımlı, mobil cihazlarla uyumlu, güçlü altyapıya sahip web siteleri ile buluşturuyoruz.

Sizler de markanızı potansiyel müşterilerinize ulaştırmak, işinizi büyütmek ve karlılığınızı artırmak istiyorsanız işi uzmanına bırakmak için hemen bizlerle iletişime geçin.

  • Varien Galeri Görseli