Siber Güvenliğin Önemi

SİBER GÜVENLİĞİN ÖNEMİ

Gelişen teknoloji ile siber güvenlik sektörü ülkemizde gelişme göstermeye başladı. Sanallaşan sektörlerin verilerini internet üzerine taşıması ile birlikte gelen birçok tehdit unsuru da görülmeye başlandı. İnternet ile bağlantılı olan her cihaz dünyanın neresinde olursa olsun ilk yedi dakikadan sonra saldırı almaya başlamaktadır. Siber alem ne kadar tehlikeli olsa da bir takım önüne geçilebilecek teknikler geliştirilmiştir. Siber güvenlik ülkemizde henüz yeni yeni gelişmesine rağmen birçok siber güvenlik uzmanı bulunmaktadır. Bireysel güvenlik sağlayan kişiler artık firmalar ile birlikte çalışarak daha büyük çalışmalar yönetmektedir.

Sanallaşan sektörler ile birlikte siber alemin yarattığı tehditlerde artmaya başladı günümüzde web adresinin hangi amaçla açıldığı değil nasıl ele geçirebilir ve açıkları nelerdir gibi konular daha popüler olmaya başladı. Çağımızın en güvenlikli teknolojilerinden birisi olan blockchain teknolojisi bile birçok tehditle karşı karşıya gelmiş durumda ayrıca bu kripto para birimlerinin borsa ayağını yürüten internet adresleri birçok saldırı almakta. Geçtiğimiz günlerde Binance isimli bir kripto para borsası kullanılan API anahtarlarının hacklenmesi ile sanal korsanların eline 762 Milyon Türk Lirası geçti. Bu tip saldırılar ile para kazanmayı hedefleyen sanal korsanların kimisi kısa sürelerde yakalanabilirken takibi olmayan kripto paraların hacklenmesi tamamen bu tip insanlar için biçilmiş bir kaftan oluyor.

Kripto para sektörü dışında yine geçtiğimiz günlerde wordpress açığının söylentileri ortalarda dolanmaya başladı. Web adresinizi Opera tarayıcısı ile açıp tarattıktan sonra web adresinizin aslında sizin olmadığını ve bunun bütün wordpress sitelerinde olduğunu fark etmek gerçekten üzücü. Wordpress birçok son kullanıcının web adresi oluştururken yaygın kullanıma sahip olması dünya üzerinde kaç milyon kişinin hacklendiğini fark etmenize yardımcı olacaktır.

Dünya değişiyor, teknolojiler gelişiyor ve bazı işleri yapmak için kullandığımız araçlar değişiyor. Siber güvenlik ile bu tip saldırıların önüne geçilebiliyor fakat unutmamamız gereken bir konu daha var bu cümleyi çok sevdiğim hocam siber güvenlik uzmanı Alper Başaran dan duyduğumu dile getirmek isterim; Siber güvenlikte biz bir adım atıyorsak, düşmanlarımız çoktan iki adım atmış oluyor. Bu cümleden anlamamız gereken şey aslında siber güvenliğin başarısızlığı değil rakiplerinizin ne kadar dişli olduğudur. Siber güvenlik internete bağlı bütün cihaz ve şirketler için gerekmektedir.

  • Varien Galeri Görseli