Web Tasarım Trendleri 2017

Tasarım, her alanda teknoloji ile birlikte sürekli değişiyor ve gelişiyor. Hal böyle olunca web tasarım trendleri de bu gelişim sürecine uyum sağlıyor. Gelişen teknolojilerle birlikte sürekli iletişim halinde olan internet ve web siteleri bu değişimin en çok hissedildiği alanlardan biri. Yine bir yılı geride bırakıp 2017 ile birlikte yeni bir yılı karşılarken web tasarım alanındaki değişiklikler de belirlenmeye başlandı.Peki buna bağlı kalarak 2017 yılında web site tasarımlarında yeni trendler nelermiş inceleyelim.
 
 

Flat Tasarım

 
Sadeliğin ve işlevselliğin ön plana çıktığı flat tasarım birçok alanda olduğu gibi web tasarım trendlerinin başında geliyor. Sürekli gelişerek flat ve materyal tasarım unsurlarının bir araya gelmesi ile daha geniş bir tasarım perspektifine yayılan flat tasarım, 2017’de de en çok tercih edilenler arasında yerini alacak
 
 

Gelişmiş Tipografi

 
Son yıllarda hemen her fontun kolayca web sitesi tasarımlarında kullanılması sonucu gelişimine tanık olduğumuz tipografi, önümüzdeki yıl da etkisini sürdürmeye devam edecek. Tipografi aslında web tasarımından bağımsız görünse de doğrudan bağlantılıdır. Doğru kullanıldığı takdirde, güzel tipografi herkes için estetik duygular yaratır. Haliyle 2017 yılında da web sitesi tasarımlarında kaliteli ve tipografisi güçlü web siteleri ön plana çıkacaktır.
 
 

Fotoğraflar ve İllüstrasyonlar

 
Altyapının güçlenmesiyle daha hızlı internet bağlantıları sayesinde özgürce kullanılan fotoğraflar önümüzdeki yıl da web sitelerinde ön plana çıkmaya deva edecek.. Bu görsellerin yanına birde çizimler ve web siteleri için özel çizilmiş illüstrasyonlar da eklenince keyifli web siteleri göz dolduruyor.Kaliteli görsellerin etkisi yadsınamaz bir gerçek olduğuna göre kaliteli görsellerle donatılmış web sitelerini bu yılda sıkça göreceğiz.
 
 

Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik

 
Belki de web tasarımda en önemli unsur bir sitenin kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabilmesidir. Son yıllarda UX, artık daha sık karşımıza çıkan bir kavram. Artık sadece tasarımcıların ve işin uzmanlarının değil proje sahiplerinin de üzerine eğildiği önemli bir konu haline gelen kullanılabilirlik gereklerini web sitelerinde daha sık görebileceğiz. Bu aslında şu anlama geliyor. Estetik bir yana artık daha fonksiyonel ve kusursuz çalışan siteler bizleri bekliyor.
 
 
2014 yılında yayınladığımız web tasarımında son trendler adlı makaleyi incelediğinizde benzer birçok web tasarım trendinin hala kullanıldığını ve o günden bugüne gelişerek epeyce ilerleme kaydettiği görülmektedir.Eğer yeni bir web sitesi yaptırmayı düşünüyorsanız bu bilgiler epeyce işinize yarayacaktır.Tüm bu tasarım trendlerini oluşturan bileşenleri değerlendirdiğimizde kullanıcı dostu ve sadelikten yana olan fakat görsel ve tipografik anlamda güçlendirilmiş web sitelerinin önümüzdeki yıl da popüler olacağını söyleyebiliriz.

  • Varien Galeri Görseli