Web Tasarım Trendleri 2018

WEB TASARIM TRENDLERİ 2018

İnternet günümüzün en popüler ve yaygın iletişim aracıdır. Firma ya da bireylerin başarı ve bilinirlik kazana bilmesi için web adresleri ve mobil aplikasyonlar tartışılmayacak imkanlar sunmaktadır. 2017 içerisinde hayranlık doğuracak, özgün, minimal ve yaratıcı tasarımları görebilme ihtimalimiz oldu. Tabi ki trendler daima değişiklik göstermektedir, özellikle de her şeyin teknolojik bir bağlantısı olduğu durumlarda. Hiç kimse geleceği mutlak bir kesinlik içerisinde tahmin edemez fakat mevcut yaklaşımlar ile 2018 in web tasarım trendleri hakkında kuvvetli öngörüler bulunmakta. Her tasarımcının sektördeki güncel bilgilere ulaşabilmesi, henüz yeni türemiş bir teknolojinin birtakım çözümlere hakim olması ve tasarım trendlerini devam ettirmesi neredeyse bir zorunluk. Responsive tasarıma sahip bir web sitesi tasarlamak dışında, özgün tasarım arayışı ve estetik kaygısını kendinize disiplin edinmediğiniz sürece yetenekleriniz bir veya iki sene içerisinde eskiyebilir ve tasarımlarınız demode olarak adlandırılabilir.

Yeni yetenekler kazanmak ve yeni bilgiler edinmenin hayatımız boyunca süren bir durum olduğunu web tasarımcıların unutmaması gerekiyor. 2017 yılında tüm tasarımcıların izlerini takip ettiği sosyal medya tasarımları 2018 yılında diğer tasarımcıların da bu kervana katılarak yeni trendler listesinde yer almaktadır.

Scrolling ve Dikey Akan İçerik: Scrolling yeni bir mekanik veya trend değil, web adresleri ve mobil aplikasyonlara erişebilmenin en temel fonksiyonudur. Aşağı doğru akan tasarımlar kullanıcıların sınırsız gezinme deneyiminden çıkmadan, tek bir akışkan hareket ile bir çok içeriği hızlı bir şekilde görüntüleyebilecek olmasını sağlamaktadır. Geniş yönlü bir yapısının oluşu ve diğer bütün cihazlara kolayca uyum sağlayabilme özelliği ile tasarımsal kalıcılık imkanıda sunmaktadır.

Varien Digital, scrolling yöntemini kullanarak daha kolay erişilebilir ve tasarım olarak kullanıcılarının dikkatini çekecek tasarımlar üretmektedir.

Tipografi Temelli Tasarımlar: Tipografiyi 2018 yılının ana tasarımı olarak düşünmek yanlış olmayacak. Mobil cihazlarınızla daha stabil çalıştığından 2017 yılında görseller yerine kalın veya uzun tipografi tabanlı tasarımlar sık kullanılmaya başlandı. Görsel kullanımı ile kıyaslandığında, performans açısından tipografi web sitelerini daha verimli ve stabil çalışacak hale getirmektedir. Bir diğer bakış açısı ile minimal tasarım anlayışını takip etmenin alternatif yolu olduğunu söyleyebiliriz.

Gradient Colors ve Canlı Renkler: Cesur bir ifade elde edebilmek için ve web adresinin ziyaretçilerinin ilgisini çekebilmek açısından gradient colors kullanımı güncel çağdaş tasarımlar arasında yer almaya devam etmektedir. Google Material Desing tanıttığından beri soluk tasarımlar anlam kazanmaya başladı. Gradient ve Canlı Renk tasarımlarının kullanımı instagram gibi dev markalar tarafından da benimsenmektedir.

Spotify bu tasarım biçimi için mükemmel bir örnek olacaktır. Gradient arka plan yada görsel üstüne uygulanan transparan efektlerin 2018 yılında daha üst seviyelere taşınarak tasarım harikalarının ortaya çıkacağından eminiz.

Pattern ve Geometrik Şekiller: Görsel etrafında bir üçgen, geometrik şekillere benzemiş fotoğraflar, daha sade bir arka plan, logo, icon, içerik blokları, kristaller, halkalar bunların hepsinin bir bütün halinde bulunduğu tasarımlar, web tasarımında çok fazla olarak pattern kullanımı 2016 yılının trendi olarak çıkmıştı 2017 yılında da ünlü olması ile 2018 yılının trendlerinde de yerini aldı.

Çeşitli desenler ve metin ifadeler kullanılarak sade arka planlar üzerinde kullanıcıların dikkatini çeken farklı, yaratıcı tasarımlar kullanarak işlevsellik kazandıran bu trend yaratıcı özgünlüğe sahip web tasarımcıların elinde 2018 yılında nasıl bir şekilde bizi karşılayacak merak ediyoruz doğrusu.

İllüstrasyon: İllüstrasyon ve icon kullanan web adresleri interneti adete fetih etmiş durumda. Günümüz tasarımcıları, benzersiz görüntüler elde etmek için hali hazırda görseller yerine aktif bir şekilde illüstrasyon kullanmaktadır. Tasarımcıların çoğu tasarımlarının klişe gibi görünmesini istemediğinden stok imaj kullanmayı terk etmektedir.

İllüstrasyon tekniği ile demode olarak görünen çalışmalarınızı modernize edebilirsiniz. 2018 trendleri arasında bol bol illüstrasyon göreceğimizden eminiz.

Animasyon: Web tasarımda animasyon kullanma düşüncesi yeni değildir ancak 2018 yılında bu eğilim hızla yayılmış ve yayılmaya da devam edecek. Hareketli nesneler ziyaretçilerin dikkatini çabuk çekmekte ve ziyaretçileri web adresinde kalmaya teşvik etmekte. Animasyon hazırlanırken kullanılacak olan araçların da son zamanlarda artması ile hareketli nesneler, grafikler kullanmak web tasarımcılarına cazip gelmektedir.Günümüz tasarımcıları web adresinde yük oluşturmadan hareketli nesneler eklemeye yardımcı olan javascript ve CSS kullanarak animasyonlar yapmaktadır. Daha da önemlisi, animasyonlar artık yalnızca eğlenceden ibaret değil web adreslerinde kullanılabilirliğini arttırmak için tavsiye edilmektedir.

Tam Ekran Video: Web adresleri tam ekran görsel kullanımı trendinin doğal sonucu olarak tam ekran video trendi zaman içinde yaygınlaşmaya başladı. Eski tarayıcıların sınırlı yetenekleri ve Flash videoların yavaş yükleme süreleri videoların web sitelerine sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini engelliyordu. Günümüz tarayıcıları artık sorunsuz bir şekilde video oynatabilmekte ve bununla birlikte web adreslerinde tam ekran video tasarımlar kullanılmakta. HTML 5, JavaScript ve CSS 3 gibi yazılım dilleri videoların ve animasyonların daha hızlı yüklenmesine olanak sağlıyor.

 

Varien Digital olarak sizler için 2018 web tasarım trendlerini kısaca araştırdık bizce 2018 yılında bu tasarım faktörleri trendlerde yerini alacak, bu tür tasarımlar kullanıcıların dikkatini çeken aktif ve kullanıcı web sitenizde kalmaya teşvik eden tasarımlardır. 2019 trendlerinde bizleri ne gibi tasarımların bekliyor olacağını tahmin etmek çokta zor olmasa gerek, daha çok dikkat çekicilik ve daha fazla oyalayıcı etken.

  • Varien Galeri Görseli